Sertifikalar

TS 16949

ISO/TS 16949; Otomotiv sektörüne yönelik kalite yönetim sistemidir. ISO 9000 standartı temeli üzerine otomotiv sektörüne özel gereksinimlerin dahil edilmesiyle oluşturulmuştur. Sürekli geliştirmeyi ve hataların ortaya çıkmamasını sağlayacak temel sistem anlayışına sahiptir.

ISO/TS 16949:2009, mevcut Amerikan (QS-9000), Alman (VDA6.1), Fransız (EAQF) ve İtalyan (AVSQ) otomotiv kalite sistem standartlarını global otomotiv endüstrisi kapsamında, müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için çok çeşitli belgelendirmeye olan ihtiyacı ortadan kaldırma amacı ile düzene sokan bir ISO Teknik Şartnamesidir. ISO 9000 / ISO 9001 sistemi ile birlikte ISO/TS 16949:2009, otomotiv ile ilgili ürünlerin tasarımı, geliştirilmesi, üretimi, montajı ve servis hizmetleri için konulan kalite sistem gerekliliklerini belirlemektedir. Bu yapıya ek olarak, araç üreticileri ve araç yedek parça üreticileri tarafından ayrı olarak istenilen müşteriye özel şartlarda mevcuttur.

Ayfar Otomotiv olarak 2012 yılı başlarında başlayan ISO/TS 16949 kalite yönetim sistem çalışmalarımız, 2013 yılı başlarında sonuçlanmış olup, 2013 Nisan ayı itibariyle; firmamız, dünyanın önde gelen belgelendirme kuruluşlarından URS (United Registrar of System) tarafından verilen ISO/TS 16949:2009 sertifikasına sahip olmuştur.

ISO 9001

ISO 9001, Ürün veya hizmetin üretimden tüketiciye ulaşıncaya kadar geçen dönemde müşteri istek ve beklentilerini (kalite) süreklilik sağlayacak şekilde proseslerinde disiplinli bir şekilde işleyerek müşteriye ulaşmasını temin eden Kalite Yönetim Uygulamalarının tümüdür.

Firmamız, 2000′ li yılların başlarından itibaren ISO 9001 Kalite Yönetim sistemini uygulamakta olup, 2011 yılı içerinde yönetim sisteminin güncel versiyonu olan ISO 9001:2008 belgesini dünyanın önde gelen belgelendirme kuruluşlarından URS (United Registrar of System) firmasından almaya hak kazanmıştır.

EAC

EAC sertifikası; Rusya bölgesine satış yapan firmaların almak zorunda olduğu, satışı yapılan ürünlerin, Rusya standartlarına uygun şekilde üretildiğini tescilleyen ürün kalite sertifikasyonudur.

ECE

ECE belgesi spesifik olarak Avrupa bölgesi satışları için gerekli olan ürün sertifikasyonun genel tanımıdır. Bu tanım içerisinde otomotiv sektöründe ECE standartlarına uygun üretim yapılması birinci aşamayı ve bunun Avrupa Birliği ülkeleri ulusal standardizasyon kurumlarınca sertifikalandırılması ikinci aşamayı oluşturmaktadır. Dolayısyla üretilen nihai mamulllerin ‘Avrupa Birliği Karayolları Taşıt Güvenliği’ standartlarına uygun şekilde üretilmesi gerekmektedir.

Ülkeminizin en donanımlı ”Otomotiv Aydınlatma” test laboratuarlarından birine sahip olan firmamız, Avrupa Birliği standartlarına uygunluğu test edebilmek için gerekli olan Optik, Renk vb. aydınlatma test cihazlarına sahip olup,henüz ürün geliştirme sürecinde ürünlerin standartlara uyguluğunu test edebilmekte ve bu doğrultuda düzeltici faaliyetlerde bulunmaktadır.

Bu aşamadan sonra standartlara uygun şekilde üretimi gerçekleştirilen ve Avrupa Birliği Karayolları Taşıt Güvenliği normlarına sahip ürünlerimiz, Avrupa Biriliği ülkeleri ulusal standardizasyon kurumları tarafından sertifikalandırılmaktadır.

BİZİ TAKİP EDİN

Sosyal medya hesaplarımızdan bizi ve yeni çıkan ürünlerimizi takip edin

SEKTÖRDE LİDER FİRMA

“Sürekli Yenilik, Her zaman yenilik” stratejisiyle hareket eden firmamız kalite ve fiyat politikalarında da müşterilerinin beklentileri karşılamaya özen göstermektedir.

FOTOĞRAF GALERİSİ
AYFAR OTOMOTİV